Zirkonyum Diş Tedavisi

Anasayfa » Zirkonyum Diş Tedavisi

Zirkonyum Diş

Zirkonyum beyaz renkte olan bir alaşıma verilen isimdir. Türkiye Zirkonyum Diş Maliyetleri Diş alanında kullanılan bu alaşım eskiden klasik porselen ya da köprü ve protez altında kullanılan gri metal yerine uygulanır. Bu açıdan hastalarda estetik görüntü sağlayan zirkonyum aynı zamanda sağlık açısından da avantaj sağlar.

Neden Zirkonyum Diş?

Zirkonyum dişler hastalar açısından genelde estetik kaygı sonucunda tercih edilir.  Beyazlatma uygulama sonrasında sonuç alınamayan sıkıntılı durumlarda diş açısından bu uygulama kullanılır. İleri düzeyde olan renk değişimi için bu uygulama seçilir.  Bazı durumlarda ortodonti uygulaması yapılamaz. Diestama gibi ayrık olan dişler için ya da az çapraşık dişler için veya dönük dişler için de yine zirkonyum diş tedavisi tercih edilir. Yapı olarak bozulmuş olan veya eski dolgularda özellikle ciddi madde kaybı yaşanan durumlarda da yine bu tedavi yönteminden destek alınmaktadır.

Arka grup dişler üzerinde yapılacak olan tedavi için de bu yönteme sıklıkla başvurulur. Arka grup dişlerinde yapılacak olan köprü ya da kaplama işlemleri için alaşım kullanılır. Aynı şekilde ön grup dişleri içinde implant üstü protez yapımı için ya da estetik sağlamak için bu alaşım kullanılır. 

Zirkonyumun Estetik Açıdan Sağladığı Avantajlar

Dişlerde estetik insanın kendine güveni açısından oldukça önemlidir. Estetik açıdan bu alaşımın sağladığı en büyük avantaj, ışık geçirmesidir. Bu özellik alaşım ile yapılan dişlerin tıpkı normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görünüm yakalamasını sağlar. Sağlıklı dişlerde diş mineleri ışığı tamamen geçirir. Bu alaşım kullanılarak yapılan dişler için de aynı durumdan söz etmek mümkün olur.

Klasik bir porselen kaplama dişler için alt yapı olarak metal uygulama yapılır. Bu da dişlerde opak bir görüntüye neden olacaktır. Bu görüntü dişlerin cansız, yapa bir görünümü olmasına neden olur. Zirkonyum diş ise bu görüntünün önüne geçecektir. 

Zirkonyumun Ağız Ve Dişler İle Uyumu

Zirkonyum diş etleri ile tamamen uyumlu bir malzemedir. Metal destekli dişler için genelde dişlerin boyun kısmında ya da alt kısmında bir takım morarmalar olabilir. Bu uygulama ile sıkıntılı olacak morarmalar ortadan kalkmıştır. Ayrıca bu alaşım diş etlerinde çekilmeye de neden olmayacaktır. Bu görüntü estetik açıdan da kötü bir görüntüye neden olmaz. 

  Alerji konusu zirkonyum için en başta gelen avantajlar arasında yer alır. Bazı hastalar için uygulanan metal destekli porselen uygulaması hastada alerjiye neden olmaktadır. Böyle bir durum karşısında ise hastalar sıkıntılarından ancak zirkonyum alaşımı ile kurtulacaktır. İçinde metal bulunmayan bu alaşım sayesinde alerji olmadan diş kullanımı mümkün hale gelmektedir. Zirkonyum alaşımı ağızda bir tat değişikliğine ya da bir kokuya sebep olamaz. Bu alaşımın içinde bulunmayan metal sayesinde sıkıntılı durumlar ortadan kalkacaktır.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

   Yapay dişler ile ilgili hastaların en fazla endişe duydukları konulardan biri bu dişlerin bakımıdır. Zirkonyum dişler, doğal dişleri fırçalar gibi fırçalanır. Düzenli olarak yapılacak olan hekim kontrolü sayesinde uzun yıllar bu dişin kullanılmasını sağlar. Pürüzsüz ve kaygan bir diş yapısı bulunan zirkonyum için plak birikimi de söz konusu değildir. Bu nedenden dolayı da dişler çay, kahve ya da sigara gibi diş renginde bozulmalara neden olan gıdalardan etkilenmez. Bu uygulama sonunda dişlerin rengi ilk uygulama halinde bulunur. 

Zirkonyum Dişlerin Fiyatları Ve Kullanım Süreleri

   Zirkonyum diş için fiyat konusunda hastanın ihtiyaçları en belirgin unsurdur. Bunun yanında dişler için özel istekler de diş fiyatlarını etkiler. Kullanım açısından ve sağlık açısından hekim değerlendirmeleri önemlidir. Yapılacak olan hekim kontrolleri sonrasında gerekli fiyat belirlemesi yapılır. Fiyat konusunda kullanılan alaşım içeriği de önemlidir. Ayrıca dişlerde yer alan eksik sayısı ve dişlerin bulunduğu durumda dişlerin bu haline etki edecektir.

  Zirkonyum dişler için kullanım süresi değişiklik gösterir. Bu dişler için yapılacak olan sürekli kontroller rutin şekilde gerçekleşir. Bu süre içinde sıkıntılı durum ile karşı karşıya kalındığında dişlere müdahale edilir. Bu bakımdan dişler için tam bir kullanım süresi vermek doğru olmaz. Zirkonyum kaplama olan dişler için dişlerin yapısı ve damak yapısı önemlidir. Bu konuda yapılan değerlendirmeler ve bakım kullanım süresine etki edecek en önemli faktördür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM

 1. şengül dedi ki:

  Geçen sene sizden bir yakınım zirkonyum diş tedavisi yaptırmış ve çok memnun kaldığından bahsediyor. Bu yıl bende yaptırmak istiyorum ama acır diye çok korkuyorum. Diş acısından hep çok çekinmişimdir. Bilgi verebilir misiniz

  1. disimplant dedi ki:

   İzmir Zirkonyum diş tedavisi fiyatları konusunda bilgi almak için kliniğimiz arayabilirsiniz.

 2. Batı dedi ki:

  Kız kardeşim sizden zirkonyum diş tedavisi olmuş ve halen çok memnun kaldığını söylüyor. Bana yaptırmamı tavsiye ettiği için konu hakkında sizden bir uzman görüşü almak istedim, bilgi verebilir misiniz acaba?

 3. cemil dedi ki:

  Merhabalar, çok yakın bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine normalde çok korktuğum dişlerime zikonyum diş tedavisi yaptırmak istiyorum. Seans ve fiyat bilgisine ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz..

 4. Yasin dedi ki:

  Haziran ayında amcam size gelerek zirkonyum diş tedavisi olmuş ve yapılan işlemlerden çok memnun kalmış. Bende dişlerim için bu tedaviyi yaptırmak istiyorum. Konu hakkında biraz daha açıklayıcı bilgiler verebilir misiniz?

 5. Sinem dedi ki:

  Zirkonyum diş tedavisi yaptıran bir arkadaşımın önerisi üzerine bende yaptırmaya karar verdim ancak bu konu hakkında ciddi endişelerim mevcut. Lütfen beni konuyla ilgili olarak aydınlatabilir misiniz?

 6. berkan dedi ki:

  Amsterdam’dan Temmuz ayında gelen dayım sizden zirkonyum diş tedavisi operasyonu geçirmiş ve dişlerinin şuan çok iyi olduğunu söylüyor. Aynı işlemi babam içinde yaptırmak istiyoruz ama fiyat bilgisine bir türlü ulaşamıyoruz.

 7. Tevfik dedi ki:

  Zirkonyum diş tedavisi olmak için Avustralya’dan gelen amcamlar sizden çok memnun kalmışlar. Bende yazın Almanya’dan geleceğim için sizden bu konu hakkında bilgi almak istedim. Uygun olursa bende yaptırmak istiyorum.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?