Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Diş Doktoruna Soru Sorun Cevaplasın
Öncelikli hedefimiz hastaların memnuniyeti ve her birinde harika bir gülümseme bırakabilmektir. Diş kliniğimizde implant, gülüş tasarımı,ortodonti, pedodonti, diş çekimi, 20 yaş diş çekimi, cerrahi çekim, diş temizliği, diş beyazlatma tedavileri yapılır.
20 yaş dişi nedir?
Yirmi yaş dişleri diş dizisinin en arkasında yer alan, üçüncü büyük azı dişleridir. Genellikle yirmili yaşlarda süren bu dişler çoğu zaman çenedeki yer darlığı, sürme pozisyonundaki sapma veya ilgili bölgedeki kemik yoğunluğu gibi sebeplerle kısmen çıkmakta (sürmekte) veya çene kemiği içinde gömülü durumda kalmaktadır.
DİŞETLERİM DİŞLERİMİ FIRÇALAYINCA KANIYOR? BU DURUM ÖNEMLİ Mİ?
Dişeti kanaması, dişeti iltihabının en önemli göstergesidir. Mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.
Her 20 yaş dişi çekilmeli midir?
HAYIR, ağızda tamamen sürmüş durumdaki 20 yaş dişleri, rahatça temizlenebilir durumdaysa ve üzerlerinde herhangi bir derin çürük oluşumu yoksa çekilmelerine de gerek yoktur. Ancak diş ipi ve fırçasıyla rahatça temizlenemeyen, üzerlerinde tedavi edilemeyecek durumda çürüğü olan ve yanağa ya da dile doğru sürüp kişinin istemsiz olarak yanağını, dilini ısırmasına yol açan 20 yaş dişlerinin çekilmeleri gerekmektedir.
İMPLANT SONRASI YÜZÜMDE MORARMA YA DA ŞİŞME OLUR MU?
Cerrahi sonrası oluşan şişlikler operasyonun sahasının büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genellikle cerrahinin süresine, kişinin doku hassasiyetine göre değişiklik gösterir. Genellikle önemli bir şişlik olmaz. Morarma çok nadir görülebilir.
Cerrahi çekim sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Diş çekimi sonrasında yüksek ateş, durmayan kanama, kötü koku ve ağrılı kızarıklık ile şişkinlik şikâyetiniz varsa, diş çekiminden 4-5 gün geçmesine rağmen tükürükle karışan kan, şişlik ve ağız açmada zorlanma gibi şikâyetler halen devam ediyorsa, derhal doktorunuza başvurun.
HAMİLEYİM DİŞ TEDAVİSİ YAPTIRABİLİR MİYİM?
Riskli olmayan tedaviler özellikle ikinci trimesterde (4.- 6.aylar) yapılabilir.
Sürmemiş dişler her zaman çekilmeli midir?
Çene cerrahisinin ortak çalıştığı anabilim dallarından biri de ortodonti (eğri dişlerin düzeltilmesi)’dir. Gömülü kalmış, yani sürememiş dişlere cerrahi olarak müdahale yapılıp bir telle bağlanarak, olması gereken yere zaman içinde sürdürülmektedir.
AĞIZ KOKUM VAR SEBEBİ NE OLABİLİR?
Ağız kokusunun en yaygın sebebi diştaşına bağlı oluşan dişeti iltihabıdır.Düzenli diş fırçalamamak ve diş çürükleri de ağız kokusu sebebidir. Tam sürmemiş 20 yaş dişlerinin etrafında biriken plağın temizlenmesi çok güç olduğu için de kötü bir kokuya sebep olur.
Amalgam restorasyonlar (gümüş dolgular) kompozit (beyaz restorasyonlar) ile değiştirilmeli midir?
Amalgam restorasyonların altında veya kenarında yeni bir diş çürüğü gözlenirse diş dokusu kaybının tipine göre kompozit (beyaz restorasyon) restorasyon yapılabilir. Kompozit restorasyonlar; son yıllarda hem ön hem arka grup dişlerde sıklıkla kullanılan diş renginde polimer yapılı estetik dolgu materyalleridir.
BEYAZLATMA DİŞLERE ZARAR VERİR Mİ?
Ağızda çürük, enfeksiyonlu diş, dişeti çekilmesi, dişerde kırık çatlak yoksa dişhekimi muayenesi sonrası uygun görüldüyse dişlere zarar vermez.