Protez Diş Tedavisi

Anasayfa » Protez Diş Tedavisi

Diş Protez

Dişlerde bulunan kısmi kayıplar ya da tam kayıplar için gerekli tedaviye protez tedavisi adı verilir. Protez tedavisi kısmi ya da tam olarak 2 ayrı şekilde gerçekleşir. Diş protezleri sabit ve hareketli olarak uygulama bakımından iki farklı yöntem ile karşımıza çıkar. Bu yöntem ile uygulanan İzmir Diş Protez tedaviler de kendi içinde farklı kollara ayrılır. Bu iki farklı yöntem de yer alan sabit protez; kuron protez ve köprü protez olarak ayrılır. Bu protezler için de kullanılan malzeme bakımından metal ve porselen türler bulunur. 

Hareketli protezler ise kendi içinde farklı kollara ayrılır. Tam protezler bu alanda kullanılan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Aynı şekilde bölümlü protez ya da geçici protez de yine bu alan içinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde yer alan pek çok kullanım için gerekli önlemler alınmıştır.

Metal Desteksiz Diş Protezleri

Diş protezleri aşırı madde kaybına uğrayan dişler için farklı şekilde uygulamalara neden olur. Bu dişlerin yeniden onarım için kuron ya da köprü kaplamalar yapılır. Bu protezlerin alt yapıları ise metal olarak yapılır. Böylece dişlerin üst kısmı aldığı metal desteği ile kırılmayacaktır. Aynı şekilde alttan alınan destek ile dişler daha sağlam bir hal alır.

Bu yöntemin bazı dezavantajları bulunur. Bu durumdan dolayı günümüzde metal destekli protezler fazla tercih edilmez. Modern diş hekimliği ile beraber alt yapıda yer alan metal bölüm için güçlendirilmiş porselen kullanımı yapılır. Bu kullanım estetik açıdan hastalara daha zevkli bir görüntü sağlar. İstisnai durumlar dışında alt yapıda metal destek kullanımı yok denecek kadar azdır. Bu bakımdan hastalara sunulan destek açısından bunlar daha az sunulur. 

damaklı takma diş izmir

Doğal dişler yapı olarak ışığı geçirgen bir yapıdadır. Bu bakımdan ışık sayesinde dişte derinlik ve canlılık yer alır. Metal desteksiz porselenler ile dişlerin görüntü olarak estetik bir seviyede bulunması sağlanır. Yapı olarak bakıldığında dişlerde yer alan geçirgen yapı ve ışığı geçirmesi metallerin görünmesine neden olur. Bu bakımdan dişin alt yapısında bulunan metal estetik açıdan sıkıntıya neden olacaktır. Porselen ile yapılan destek ise dişlerde bu görüntüyü ortadan kaldıracaktır. Böylece porselen dişler ile doğala en yakın diş görüntüsü de ortaya çıkmış olacaktır.

Diş Protezi Kullanımı Avantajları

Diş protezinde en avantajlı kullanım tam seramik porselenler olacaktır. Bu protezlerin diş yapısına en fazla benzeyen yapısı doğal diş görüntüsü açısından avantaj sağlayacaktır. Metal porselen ne kadar iyi yapılırsa yapılsın görüntüde bir donukluk olacaktır. Yapay görüntü bu bakımdan tercih edilmez. Özellikle ön dişlerde bir takım sıkıntılı durumlar meydana gelecektir.

  Özel durumlarda ışığın etkisi ile metal destekli protezler ağızda diş yok görünümüne neden olabilir. Böyle durumlar karşısında ise dişler için oldukça kötü brt görüntü oluşacaktır. Bu durumdan kurtulmak için herkes porselen destekli protez seçimi yapmaktadır. Protez destekli yapılacak olan seçimde seramikler en doğal diş görüntüler karşımızda olacaktır. Alt yapısında kuron hizasında metal olmadığı hallerde kötü bir görüntü de oluşmaz.  Bu bölgede yer alan metal çizgi bulunmayacaktır. 

Zirkonyum Nedir Nasıl Kullanılır?

  Porselen uygulamalarında uzun yıllardır süren bir çalışma söz konusudur. Bu anlamda en fazla araştırılan konulardan biri de dayanıklılık meselesidir. Genelde bu sağlamlık için eskiden porselen altına metal bir alt yapı kullanılırdı.  Fakat hem estetik açıdan hem de sağlık açısından bu alt yapı bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi. Bu bakımdan uzmanlar konu ile ilgili yeni bir arayış içine girdi. Bu araştırma ile zirkonyum uygulaması elde edildi. Bu uygulama diş açısından yeni bir çığır açacak nitelikteydi. Bu uygulama ile estetik açıdan ve sağlık açısından hastalar için en gelişmiş hal sağlanmış oldu.

 Zirkonyum ile yapılan bu uygulama pek çok avantajı da beraberinde getirdi. Alt yapı olarak bu maddenin kullanılması diş eti probleminin ortaya çıkmamasını sağladı. Ayrıca alerji olmaması ve ışık geçirmemesi de madde kullanımı açısından önemli olmaya başladı. 1998 yılında başlayan araştırmalar 2002 yılından itibaren bu uygulamanın kullanılmasını da sağladı. Bu uygulama ile beraber hastalar için metal seramik ya da tam seramik kullanımlar ortaya çıktı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. hasibe dedi ki:

  Daha önce sizden annem için protez diş tedavisi yaptırmıştık ve çok memnun kalmıştık. Aradan geçen 3 sene içerisinde halen aynı doktor bey mi var acaba? Yeniden onun tarafından babama da aynı tedaviyi yaptırmak istiyoruz

  1. disimplant dedi ki:

   İzmir protez diş tedavisi fiyatları konusunda bilgi almak için kliniğimiz arayabilirsiniz.

 2. Deniz dedi ki:

  Almanya’dan protez diş tedavisi olmak için gelen amcam sizden çok memnun kalmış, 1 sene geçmesine rağmen halen bir sorun oluşmadığını söylüyor. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Bende olmayı düşünüyorum da.

 3. Veli dedi ki:

  Merhaba, babam için protez diş tedavisi yaptırmak istiyorum. Amcam daha önce sizde başka bir operasyon geçirmiş ve çok tavsiye etti. Bu konu hakkında bizlere detaylı bilgi paylaşımında bulunur musunuz?

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?