Porselen Diş Çeşitleri Nelerdir?

Porselen Diş Çeşitleri Nelerdir?

Porselen diş türleri, laminate veneer, metal destekli, zirkonyum destekli dişler şeklinde sıralanırlar. Porselen diş türleri, porselen kaplama ile oluşturulan dişler için tercih edilen destekli malzemelerin özelliklerine bağlı olarak şekillenirler. Porselen diş çeşitleri uygulamaları ile diş kaybı yaşayan bireylerin doğal görünümlü ptotez dişler ile sağlıklı bir diş yapısına kavuşmaları amaçlanır. Laminate veneer, metal destekli, zirkonyum destekli porselen diş çeşitleri hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Laminate Veneer Porselen Diş Çeşitleri

Laminate veneer porselen diş türleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Laminete veener porselen diş çeşitlerinin diğer ismi yaprak porselen kaplama olarak bilinir.
 • Laminater veeneer dişler iki farklı malzemenin kullanımı ile oluşturulurlar. Bu malzemeler, porselen ve kompozit malzeme olarak belirlenmişlerdir.
 • Çarpıklık bulunan dişlerin estetik görünüme kavuşturularak düzeltilmesi ve estetik bir gülüş tasarımına sahip olunması amacıyla uygulanırlar.
 • Laminate veneer porselen dişler her yaştan bireye uygulanabilme özelliğine sahiptirler.
porselen dis

porselen dis ucreti

Metal Destekli Porselen Diş Çeşitleri

Metal destekli porselen diş türleri hakkında bilgiler şu şekilde sırlanırlar:

 • Metal destekli porselen diş çeşitleri, diş yüzeyinin gerekli görülen alanının yontulması ve porselen kaplamanın uygulanması ile oluşturulurlar.
 • Metal destekli porselen dişler, diş etlerinin alt bölümlerine kadar yayılmış olan çürüklerin tedavisi sonrasında doğal diş renginin kazanılması veya kanal tedavisi ile kurtarılamayan dişlerin yerlerinin doldurulması amacıyla uygulanıp, kişinin sağlıklı bir ağız yapısına sahip olması sağlanır.
 • Porselen ile metal malzemelerin birleşimi ile uygulanan kaplama diş seçenekleri olduklarından diş eti ile birleşim bölgesine yansıyacak olan gri rengin geri planda tutulmasının amaçlanması sebebiyle yoğunlukla arka dişlerde uygulanırlar.

Ayrıca diş beyazlatma bilgilerine bakabilirsiniz.

Zirkonyum Destekli Porselen Diş Çeşitleri

Zirkonyum destekli porselen diş türleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Zirkonyum destekli porselen dişler, Porselen ve zirkonyum malzemelerin kullanımı ile kaplanan diş çeşitleridir.
 • Porselen diş çeşitleri içerisinde doğal diş görünümüne en yakın sonuçların elde edildiği ve doğal diş renginde kaplamların sağlandığı çeşitlerdir.
 • Zirkonyum destekli porselen diş kaplama, uzun kullanım ömrüne sahip olan ve çiğneme işleminde diş sızısı probleminden kurtulmayı, çay, kahve lekelerini gidermeyi sağlayan porselen diş çeşididir.
 • Kullanım ömürleri 20 yıl olan zirkonyum destekli porselen dişler, yüksek oranda ışık geçirgenliği özelliğine sahiptirler.
 • Zirkonyum destekli porselen dişler kısa süreli seanslar ile uygulanırlar.
 • Zirkonyum destekli porselen dişler, estetik gülüş tasarımı tedavilerinde en çok tercih edilen porselen diş çeşitleri uygulamalardır.
22 Şubat 2020
1.667 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?