İmplant Diş Tedavisi

Anasayfa » İmplant Diş Tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi günümüzde çok sık kullanılan doğal diş tedavisidir. İmplant tedavisi küprü, protez dişlere göre daha iyi bir konuşma ve çiğneme alanı yaratır. Türkiye İmplant yöntemi sayesinde yüzde doğal bir gülüşte ortaya çıkmış olur.

İmplant 21. Yy döneminde en çok kullanılan diş tedavi şeklidir. Doğru teşhis ve uygulama ile başarılı sonuçlar elde edilir. İmplant eksik dişlerin yerine yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. İmplant seri üretime girdikten sonra değişik implant türleri üretilmiştir. En çok günümüz de en çok kullanılan ise vida şekilli olanıdır. 

Diş implantı izmir

İmplantın vidaları belli kalınlık ve genişlikte olan yapılardır. İmplant yapılacak olan yerde çene kemiğinin, implant vidasını kabul edecek genişlik ve yükseklikte olması gerekir. Kemiğin kalitesi de çok önemlidir. İmplant tedaviye başlamadan önce diş etlerinin sağlıklı olup olmadığı da kontrol edilir.

İmplant anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Hastnın tercihine göre genel anestezi veya lokal anestezi tercih edilebilir. İmplantın yapıldığı akşam çok hafif ağrı hissedersiniz. Bu durumu basit ağrı kesicilerle atlatmanız mümkün.

İmplantın Yapısı

En yaygın olarak kullanılan implant üç bölümden oluşur. İnfrastrüktür, implantın alt yapısı olmakla birlikte çene kemiğinin içine implant çivisinin yerleştirilmesini ifade eder. Suprastrüktür, İmplantın üst yapısıdır. İmplantın üzerinde olan protezi ifade eder. Mezostrüktür, implantın asıl ara yapısıdır. Bu iki yapının birleşmesini sağlar. 

Oldukça fazla yapıya sahip olan implant uygulamasında çene kemiğine yerleştirilen parçalar özel aletler ve tekniklerle yerleştirilir. Hazırlanan yer fixture adı verilen parça eklenir. 

İmplant vidaları titanyumdan yapılır. Titanyum malzemesi sağlıkta çok kullanılan bir maddedir. İnsan vücudunda en sağlam ve dayanıklı malzeme olarak bilinir. Alerji oranı çok düşük olduğu için insan sağlığını kötü etkilemez. Kullanılan vidaların belli bir hacmi vardır. Çene kemiğine bunların uyması çok önemlidir. Çene kemiğinin sağlam olması ve vidaların başarılı bir şekilde oraya eklenmesi gerekir.

İmplant uygulamasına başlamadan önce doktorun ağız içerisinde analizler yapması gerekir. Diş eti hastalıkları varsa bu rahatsızlıklar giderilir. Hastalıklı bölgeye implant uygulanmaz. Kemik yaşının ilerlemiş olduğu her hastaya bu tedavi uygulanır. 

İmplantın Avantajları

Hastalar da estetik görünüm daha rahat çiğneme ve yemek yeme ve güzel gülüş gibi birçok avantaj sunar. Alt çene de dişleri tamamen kaybolan hastalar rahat yemek yiyememekten ve sürekli ağrıda şikayet ederler. Bu şikâyetler genellikle kemik dokusunun erimesi hallerinde daha da artar bir duruma gelir. İmplantın yapılması kemik erimesini durdurduğu gibi hastada şikâyetleri de azaltmış olur. 

Üst çene de dişlerini kaybeden hastalar, her ne kadar sabit protezler de kullansa ağız kapatırken sıkıntı yaşarlar. Tat alma duygusu azalır ve zamanla mide bulantısına neden olurlar.

Alt ve üst çene de kaybedilen dişler de kötü görüntü oluşur. Doktor tarafından köprü yapılması için sağlan dişlerin bazıları da kesilebilir. Ancak implant tedavisinde böyle bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Eksik olan her bir diş için uygulanabilir. 

Hastanın çene ve kemik yapısına göre belirlenen toplam süre yaklaşık olarak 3 aylık bir süreçte implantın ağıza uyum sağlaması gerekir. Daha sonra bu süreç bittikten sonra protez diş yapımına geçilir. 

Gelişen teknoloji sayesinde implant yapımında kullanılan titanyum insan vücuduna uyumlu olan bir maddedir. İmplant tedavisinde hasta da uymama gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Ağız sağlığına ve temizliğine önem verilmezse zamanla kemik dokusunda erimeler meydana gelebilir. 

İmplant Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat işlemi bittikten sonra ilk gün ağız da kanama olması normal bir sonuçtur. İlk 24 saat boyunca iyileşme süreci olacağı için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat etmeniz gerekir. Operasyon günü dişleri fırçalamamak gerekir. 

Ameliyat olduktan 36 saat sonra 2 hafta boyunca her gün hem ağız gargarası hem de dişleri düzenli olarak fırçalamak gerekir. 

24 saat boyunca alkol ve sigara tüketmeyin. Yara tamamen iyileşene kadar tüketilmemesi önemlidir. Doktorun vermiş olduğu antibiyotik ve ilaçları zamanında tüketmek gerekir. Herhangi bir kanama meydana gelirse steril tampon kullanılabilir. 

İlk birkaç gün boyunca şişlik meydana gelebilir. Bu durum 10 gün sonra kendiliğinden geçer. Hızlı bir şekilde geçmesi için buz konulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM

 1. cemile t. dedi ki:

  Lille’de oturan amcam geçen temmuz ayında sizden implant diş tedavisi yaptırmış. Tavsiyesi üzerine bende implant yaptırmak istiyorum ama diş acısından çok korkuyorum. İmplant yaptırırken veya implant bittikten sonra acı hisseder miyim?

  1. disimplant dedi ki:

   Fransa’dan Türkiye’ye diş tedavisi için gelmek diş tedavisi diş implantı türkiye fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayınız.

 2. Aslan dedi ki:

  Berlin’den implant diş tedavisi yaptırmak için gelen kardeşim sizden implant yaptırdı ve çok memnun kaldı. Yakın çevreme sürekli sizden bahsederken benimde olmayan 3 dişim yerine implant yaptırmamı önerdiler. Sizce 3 tane diş için implant yaptırmalı mıyım?

 3. Semra dedi ki:

  Yaşlı teyzem için damakları takma dişten sürekli şiştiğinden dolayı implant diş tedavisi yaptırmak istiyoruz. Sizi tavsiye eden arkadaşlarım vasıtasıyla yazıyorum. Dişlerinin çoğu olmayan birisine implant tedavisi önerir misiniz acaba?

 4. Berk dedi ki:

  Geçen sene mayıs ayında İtalya’dan gelen komşum sizden övgüyle bahsediyor. Bende implant diş tedavisi olmak istiyorum ve bu konuda bilgi sahibi değilim. Konu hakkında beni aydınlatabilir misiniz acaba?

 5. hacer dedi ki:

  Merhaba, kız kardeşim için 2 sene önce sizde implant diş tedavisi yaptırmıştık ve çok memnun kalmıştık. Şimdi kendim için düşünüyorum ama fiyatlar çok değişti mi merak ediyorum. Yardımcı olur musunuz?

 6. Gizem dedi ki:

  İtalya’dan gelen kuzenim geçen sene sizden implant diş tedavisi olmuş, halen dişlerinden çok memnun. Bende 6 tane dişim için yaptırmak istiyorum. İmplant hakkında bilgi verebilir misiniz?

 7. Sinem dedi ki:

  İmplant diş tedavisi olmaya karar verdim ve yakınlarım sizi tavsiye ediyorlar. Ben şehir dışından geleceğim için kaç gün süreceğini tahm öğrenmem ve ona göre otel ayarlamam lazım. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

 8. berrin dedi ki:

  Haziran ayında münih’ten gelen komşum sizden implant diş tedavisi yaptırmış ve halen çok sağlıklı olarak dişlerini kullandığını belirtiyor. Aynı işlemi olmayan 8 tane dişim için yaptırmak istiyorum. Fiyat konusunda bilgi talep ediyorum.

 9. semra dedi ki:

  Amerika’dan ziyarete gelen halam sağdan 8 numaralı dişinin boşluğunu kaldırmak için implant yaptırmak istiyor. Ancak iyileşme sürecinin uzun süreceğini düşündüğünden kafası karışık. Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine implantı sizlerin yapmasını istiyoruz iyileşme süreci hakkında bilgi alabilir imiyiz?

 10. ahmet dedi ki:

  23 yaşındaki oğluma daha önce gitmiş olduğu diş hekimleri diş eti çekilmesi olduğunu söylediler. Ancak alt çene dişine implant yaptırmayı düşünüyoruz. Diş eti çekilmesi ve oğlumun yaşı implant yaptırmasına engel olur mu?

 11. Hülya dedi ki:

  Merhaba. Mayıs ayında Hollanda’dan gelen teyzem sizden implant diş tedavisi görmüş ve çok memnun kalmış. Benimde 5 tane dişim yok ve bende yaptırabilir miyim diye sormak istiyorum.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?