Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı yapılışı bakımından, özellikle estetik diş hekimliğinde en çok talep gören uygulamalar arasında yer almaktadır. Günümüzde güzel dişlere ve gülüşe sahip olmak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği gülüş tasarımı sadece fiziksel anlamda değil aynı zamanda psikolojik açıdan da kişilere çok şey katmaktadır.

Diş eksiklikleri, çürükler, diş dizilimindeki çapraşıklar veya anormal renklenmeler sebebiyle kişiler gülmeye çekinir bir hale gelebilmektedir. Diş etinin orantısız olmasını da problem yapan kişilerde ciddi anlamda psikolojik sıkıntılar ve özgüven eksikliği gözükebilir. Bu gibi durumları bertaraf etmek için estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı uygulamaları yapılmaktadır.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı tanımı bakımından, hastalarda çeşitli sebeplerden dolayı estetik açıdan bozulan dişler ve diş etlerinin hastanın talepleri göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel görünüme kavuşturulması işlemidir. Estetik diş hekimliğinde pek çok uygulamanın bir araya gelerek yapılan bu uygulamalarda multidisipliner yaklaşımlar etkili olmaktadır. Dolayısıyla gülüş tasarımı uygulamalarının sadece tek bir işlemden ziyade pek çok işlemin bir arada uygulanarak gerçekleştirilmesi mümkündür.

gulus tasarimi fiyati

gulus tasarimi nedir

Gülüş Tasarımı İşlemleri Nelerdir?

Gülüş tasarımı uygulamaları bakımından kişinin beklentileri ve dişlerinin mevcut durumdaki sağlıkları etkili olmaktadır. Bu belirlemeler yapılırken hastanın

  • Yüz hatları,
  • Cinsiyeti,
  • Yaşı ve
  • Beklentileri

gibi faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. İlk olarak hastanın dişlerindeki sağlıksız durumlar bertaraf edilmektedir. Dolayısıyla gülüş tasarımı uygulamalarına çürük dişlerin ve sağlıksız diş etlerinin tedavisi ile başlanmaktadır. Bu işlemlerin ardından diş temizleme işlemleri de alanında uzman diş hekimleri tarafından başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra hastanın gülüşünden beklentisi ve ihtiyaçlarına göre izlenmesi gereken yol haritası belirlenmektedir.

Gülüş tasarımı uygulamalarında her ne kadar izlenmesi gereken yol haritası hastanın mevcut durumuna göre belirleneceği için birbirinden farklılık gösterse de genel olarak bu işlemler şunlardan oluşmaktadır:

  • Diş eti estetiği girişimleri (Gingivektomi)
  • Diş beyazlatma yöntemleri (Bleaching)
  • Diş eksikliği olması halinde implant ya da protez uygulamaları
  • Porselen ve lamine kaplama işlemleri
  • Zirkonyum kaplamalar
  • Ortodontik diş teli tedavileri

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları bilgilerine bakabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Yapılışı Nasıldır?

Gülüş tasarımı işlemleri, ilk olarak hastanın estetik beklentilerinin iyi analiz edilmesiyle başlamaktadır. Hastanın ağız ölçüsünün iyi alınması da bu konuda atılacak önemli adımlar arasında yer almaktadır. Bilgisayar destekli programlar ve araçlar kullanılarak hastanın gülüş tasarımı uygulaması sonrasında sahip olacağı son haline dair planlama yapılmaktadır. Planlamalar tamamlandıktan sonra gerekli tedaviler uygulanarak işlemler hastanın beklentileri doğrultusunda sonuçlandırılmaktadır.

27 Şubat 2020
1.527 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?