Diş Teli ( Ortodonti ) Tedavisi

Anasayfa » Diş Teli ( Ortodonti ) Tedavisi

Diş Teli

  Diş teli, diş bozukluklarını gidermek için hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu uygulamanın 2 amacı bulunur. Bir sağlık açısından genelde diş teli takılmaktadır, ikinci olarak ise estetik bir görüntü açısından diş teli takılır. Bu iki amaç için uygulama hekim kontrolünde gerçekleşir. İzmir de diş teli fiyatları Ayrıca yapılacak tedavi için uygulama özellikleri hasta isteklerine bağlı olarak da belirlenir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

     Ortodonti bir diş hekimliği dalıdır. Bu dalda dişler ve çevre dokular incelenir. Bu doku ve dişlerden kaynaklı olan ağız ya da yüz anomalilerinde yer alan düzensizlikten dolayı uygulama hastalarda gerçekleşir. Bu anomaliliklerin teşhisi ya da tedavisi ortodonti uzmanı sayesinde yapılmaktadır. Diş teli tedavisi dişler ile çenenin aynı hizaya gelmesini sağlar. Bu işlem üç boyutlu olarak gerçekleşir. İşlem her yaşta insan için uygulanır. Daha kaliteli bir yaşam, daha estetik gülüş ve sağlıklı bir ağız yapısı için bu işlem yapılmalıdır. 

  Tedavi için ilk olarak gerekli kontroller ve muayeneler yapılmalıdır. Mantık olarak diş telleri istenen yönde sürekli olarak baskı uygulama ile gerçekleşir. Uygulanan güç orantılı şekilde uygulanmalıdır. Aksi halde fazla baskı ile dişler ve diş etleri zarar görebilir.

İzmirde görünmez diş teli tedavisi

Dişlerin istenen pozisyonu alması belirli bir zaman diliminde az bir baskı ile güç uygulamaya bağlıdır. Bu uygulama için braketlere ihtiyaç duyulur. Braket dişlere yapışan ve üzerinde delikler bulunan bir aparattır. Bu aparatlarda yer alan boşluklardan tellerin geçmesi sağlanır. Braketler dişlere yapışık halde bulunur. Böylece diş tedavisinde yardımcı olacaktır. Bu süre 24 saat boyunca devam etmektedir. Braketler için dişleri doğru yönlendiren kulp da denilir. 

Diş Teli Uygulamasında Dikkat Edilecek Hususlar

  Ortodontik tedavinin amacı dişleri yönlendirmektir. Bu yönlendirme kemikler içinde olacaktır. Yapılacak bu uygulama elbette birkaç gün içinde sonuç vermez. Gerekli uygulama zamanı hastadan hastaya değişiklik gösterir. Tedavi ile dişlerin kemik içerisinde 1 ya da 2 mm kadar bir hareket yapması beklenir. Bu tedavinin bazı aşamalarında hastalar için elastik ajanlar da gerekli olabilir. Lastik söz konusu olduğunda hastalar endişe duyar. Genelde temizlik açısından bu lastikler hastalar tarafından istenmez. Fakat elastik ajanlar her gün hastanın kendisi tarafından değişebilir. İşlemin temelinde ise bu lastikler dişlerin istenen noktaya gelmesine yardımcı olması yatmaktadır. 

   Modern tedavi teknikleri bakımından yapılacak olan uygulamalar artık daha kısa sürede son buluyor. Eski dönemlerde çapraşık olan bir dişi tedavi etmek dahi mümkün değildi. Fakat bu dönemde yer alan tedavi açısından bu işlem kısa sürelerde dahi gerçekleşir. Olabildiğince seyrek randevular ile istenen tedavi gerçekleşir. Günümüzün getirdiği kolaylıklar arasında farklı tedavi yöntemleri de yer alır. Bir tedavi yöntemi ile yapılacak olan uygulama kısa sürede son bulur ve hasta isteğine göre yöntem seçer.

Diş Teli Tedavi Zamanı

  Dünya genelinde tavsiye edilen ortodonti kontrolü 7 yaşa kadar olan muayenedir. Uluslararası Ortodonti Birliği bu konuda tavsiye olarak 7 yaşı uygun görür. Bu kontrol sayesinde gelişimsel olarak sıkıntılı olan çocuklara erken müdahale söz konusu olacaktır. Gelişim sorunları erken dönemde daha hızlı şekilde tedavi edilmektedir. Erken tedavi sorunların daha büyük bir hal almaması açısından da önemlidir. Tedaviye başlama yaşı için ise 10 ya da 12 yaş aralığı tavsiye edilmektedir. Genelde bu yaşlardan önce tedavi uygulanmaz. 

   Hastalar tarafından gelinen ilk randevu bazen tedavi ile sonuçlanmaz. Böyle durumlarda hastadan röntgen alınır. Hastanın ağız yapısı ve gelişimi izlenir. Bu ilk randevu tedavi için gerekli olan sonraki randevular için oldukça değerlidir. Gelişim düzensizliklerinin düzeltilmesi ile sonuçlanan tedaviler bu anlamda en iyi tedaviler arasında yer alır. Bu tedavilerin 7 yaş gibi erken dönemde yapılması önemlidir. 

   Bu yaş döneminde hastaların yüz bölgesinde hızlı ve büyük bir gelişimsel hız bulunur.  Her yaş yetişkin için diş teli tedavisi uygulanır. Güzel bir gülüş ile kendine olan güvenini artırmak isteyen her yaşta insan tedaviye başlamaktadır. Diş teli tedavisi yanında başka tedaviler ile de estetik bir gülüş sağlanır. Ayıca bu tedavi ile sağlıklı bir ağız ve çene yapısı da sizi bekler. Tedavi süresi hastadan hastaya değişir.