20’lik Diş Neden Çekilir?

20’lik Diş Neden Çekilir?

20’lik dişin çekilmesinin sebebi, bu dişlerin diğer dişlerden daha hızlı çürümesidir. Diş etine gömülü kalan ve dişlerin en arkasında yer alan 20’lik dişler, diş fırçalama gibi uygulamaların yetişemediği bölgelerdir. Özellikle ağız sağlığına dikkat etmeyen kişilerde, 20’lik dişin çürüme oranı yükselmektedir. 20’lik dişin çekilmesine sebep olan faktörler, doğuştan gelmekte ya da sonradan oluşmaktadır. Sadece çürümeye bağlı olarak 20’lik diş çekilmemekte, kişilerin çene yapıları sebebiyle de 20’lik diş çekimi yapılmaktadır.

20’lik Dişin Çekilmesine Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

20’lik diş çekimi sebepleri arasında yer alan faktörler, aşağıda sıralanmıştır:

  • Dişlerin çürümesi
  • 20’lik dişin gömülü olduğu diş etinde enfeksiyon gelişmesi
  • Dişlerin kemiğe gömülü olması
  • Dişlerin çıkmaması ve içerde iltihaplanması
  • 20’lik diş etinde kist oluşması
  • 20’lik dişlerin diğer dişleri sıkıştırması
  • Diğer dişlerde çarpıklaşma oluşmasına yol açması
  • 20’lik dişlerin çıkma esnasında oluşturduğu basınçlı sancılar

Belirtilen faktörler sonucunda, alt ve üst damakta yer alan 20’lik dişler çekilmektedir. Diğer dişlere göre daha kalın köklere sahip olan 20’lik dişler, operasyon sonucunda çekilmekte ve ihtiyaca göre, cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Ayrıca porselen diş ömrü hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

20’lik Diş Neden Erken Çürür?

20’lik dişin çürümesinin nedenleri, yemek artıklarının bu bölgede birleşmesi ve diş temizliğinin yeterli düzeyde yapılamamasıdır. Geniş bir alan kaplayan 20’lik dişler, besinlerin birikmesi için uygun bölgelerdir. Diş ipi kullanılmaması, diş fırçasının 20’lik dişlere ulaşamaması ya da gerekli ağız bakımının yapılmaması, 20’lik dişlerin çürümesine yol açmaktadır. 20’lik dişler çürüdüğü zaman, yanındaki ve üstündeki dişlerin de çürümesine yol açmaktadır. Belirtilen faktörler sonucunda, 20’lik diş çekimi yapılmaktadır. Ağız bakımına özen göstermeyen, sürekli asitli ve şekerli gıdaları tüketen kişilerde, 20’lik dişlerin çürüme süresi daha da kısalacaktır.

20lik dis neden cekilir

20lik dis nasil cekilir

20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

20’lik diş çekim işlemleri, dişlerin çıkma duruma göre kolaylaşmakta ya da zorlaşmaktadır. Normal şekilde büyüyen 20’lik dişler, herhangi bir diş çekimi yapılır gibi çekilmektedir. Dişler dişetine gömülü kalmışsa ya da yamuk şekilde büyümüşse, diş çekimi için cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir. Normal şekilde çekilen bir 20’lik dişin iyileşme süresi, diğer dişlerin iyileşme süresiyle aynıdır. Ancak cerrahi müdahaleyle kesilerek alınan 20’lik dişler, daha uzun sürede iyileşecektir. Cerrahi işlemlerde, 20’lik dişin yer aldığı diş etine kesi açılmakta ve diş kökü rahatça yerinden çıkarılmaktadır. Lokal anesteziyle gerçekleştirilen bu uygulama sonrası, 1-2 hafta içerisinde ameliyat yeri iyileşecektir. Ameliyat yerinin iyileşmesinde, kişilerin bünye yapısı ve ağız bakım alışkanlıkları da etkili olmaktadır.

06 Mart 2020
1.490 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?